Tecrübeli Öğrenci’den Makarna Tarifi

Bir öğrenci evinde olması gerekenlerin başında makarna gelmektedir. Makarna, öğrencilerin ana besin kaynağıdır. Bir yetişkin öğrenci öğünde en az iki veya üç tabak makarna tüketebilir. Kısacası öğrenci ana besin kaynağı denilince akla makarna gelmektedir. Öğrenciler market alışverişi yaptıklarında sepete ilk koyacakları ürün şüphesiz makarnadır. Öğrenci evinde hazırlanışını illaki bilen bir öğrenci olmalıdır. Bu yazıyı yazmamın amacı yeni öğrenciler ve bende makarna yapmak istiyorum diyen öğrencilere faydalı olmak istememdir. Bu kadar önemli olan bu mucize besin kaynağının hazırlanışı çok basittir, ancak ufak tefek püf noktaları bulunmaktadır.

Gerekli malzemeler:

  • 1 paket makarna (ihtiyaca göre; 4-6 öğrenciye 1 paket makarna)
  • Çok az miktarda sıvı yağ
  • Bir miktar tuz

Hazırlanışı:

Tencere adımı :

Tenceremize taşmayacak şekilde su koyup altını yakıyoruz. Suyumuz kaynamaya başladığında makarnamızı boşaltıyoruz. Makarnaların yapışmamaları için 1-2 damla sıvı yağ damlatıyoruz. Bir miktar tuz attıktan sonra makarnamızı hafif aralıklarla karıştırarak haşlıyoruz. Genelde öğrencilerin en iyi sonuç veren yöntemi deneme yanılma yöntemi ile pişip pişmediğini anlıyoruz.

Süzme adımı :

Makarnamızın piştiğini tespit ettikten sonra süzgeçte iyice süzüyoruz. Süzerken musluğumuzu açıyoruz ki kaynar su yüzünden lavabo borusunu eritip masraf çıkarmayalım.

Son adım :

İyice süzdükten sonra makarnamızı sağlamlaştırma vaktine geliyoruz. Tenceremizi ocağa koyup tencerenin dibi kapancak şekilde az sıvı yağ koyuyoruz. Yağı fazla sinirlendirmeden, kızdığını anladığımız vakit süzülmüş makarnayı tencereye atıp kavuruyoruz yani bir nevi yağla karıştırıyoruz.

Olay budur arkadaşlar 🙂

Öğrenci makarnası nasıl yenir:

İsteğe göre; ketçap, mayonez ve yoğurtla karıştırılarak yanında kola ile afiyetle yiyebilirsiniz.

Tecrübeli Öğrenci’den makarna tarifimiz bu kadar 🙂 afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir