Dofus Karakterlerini Tanıyalım!


Çoğu online oyunda olduğu gibi Dofus Online oyununda da classlar yani sınıfrlar bulunmaktadır. Dofus’ta şuan toplam 14 class bulunmaktadır. Classların saldırıları çeşitlidir. Ateş, toprak, su ve hava olmak üzere 4’e ayrılmaktadır. Speller yani büyüler bu elementlere göre ayrılmıştır. Oyuna yeni başlayacak olanlar için karakter seçiminde belki faydası olsun diye öncelikle karakterleri genel olarak tanıyalım.

 

Cra (Okçu)

Cralar’ın ismi Arc yani okun ters yazılışından gelmektedir. Okçular bilindiği gibi uzaklardan saldırı yapabilmektedir. Dofus’ta cralar güçlü sınıflardır. Özellikle rakiplerinden Range (görüş alanı) ve MP (yürüme puanı) eksilterek düşmanlarını zor durumlara sokarlar. Cralar uzaktan güçlü ataklar yapabilmektedir. Takım arkadaşlarına veya kendine çok iyi bufflar yapabilmektedir. Bu yüzden cralar çok kullanılmaktadır.

Enutrof (Dede)

Enutrof’lar dede olarak anılmaktadır. Tek karakter olarak kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü bu karakterler drop yani eşya düşürmeye yararlar. Atakları kötü değildir, mp ve range çalabilirler. En büyük ve özellikleri living chest büyüsüdür. Bu büyü sayesinde savaş içinde çanta çıkarır ve bu çantada normal karakter gibi drop yapabilir. Bu karakterlerin base prospecting yani şans oranı diğer karakterlere oranla daha yüksektir.

Feca

Feca’lar oyunda defansçılar olarak bilinmektedir. Kendine ve takım arkadaşlarına armor basarak savunma yapabilmektedirler. Çok sağlam armor özellikleri bulunmaktadır. Özellikler en zor dungeonlar da ihtiyaç duyulan sınıflardandır. Defans yönleri kadar atak yönleride zevklidir. Glyphlerini belirli alanlara kurarak rakiplerinin canını azaltabilirler kendini seri kasabilen classdır. Ancak küçük levelde kasmak zordur.

Iop

Iop’lar oyunun en iyi kılıç kullanan sınıfıdır. İsmi Power yani Fransızca poi kelimesinin tersinden türetilmiştir. Çok iyi atak yaparlar. Aslında her zaman atak olan iyi değildir sözünü bu sınıflar destekliyor. Atakları yüksek olmasına rağmen pvpde o kadar iyi değildirler. Ancak mob keserken savaşı çok hızlandırırlar. Özellikle Wrath büyüsü oyunun en çok atak yapan büyüsüdür.

Osamodas

Osamodas’lar tam bir hayvan terbiyecisidir. Oyunda summoner olarak bilinirler. Summon yani yaratık çıkarmaktır. Setleri ve büyüleri iyi ayarlandığında pvp’de acayip güçlüdürler. Yeniden diriltme büyüleri vardır. Savaş içinde ölen takım arkadaşını yeniden canlandırabilir, ona heal basabilir ve buff basabilir. Çok faydalı ve sağlam sınıflardır.

Sram

Sram’lar en iyi dagger yani çakı kullanıcısı olarak bilinirler. Atakları çok yüksek olduğu gibi görünmez(invisible) olabilirler. Bazı karelere trap yani tuzak kurabilirler. İlerleyen levellerde atakları inanılmaz derecede yüksek olmaktadır. Double büyüsü ile kendini kopyalayabilir, fakat o kopya sadece yürüyerek rakibe engel olur. Atakları inanılmaz yüksek olduğu için pvpde son derece başarılıdırlar. Ancak toplu atak saldırısı yoktur.

Sacrier (Tank)

Sacrier’ler tank sınıfı olarak bilinmektedir. Bu karakterlerde statslar vitality’e verilir ve böylece hpsi yüksek olur. Sacrier’lere vuruldukça güçlenir bu yüzden hpye ihtiyaçları vardır. Takım arkadaşlarına sacrifice büyüsüyle gelen bütün ataklarına kendine alır, bu sayede sacrierler vazgeçilmez takım lideridir. Kendisine vuruldukça buff alırlar ve böylece harika ataklar yapabilirler. Tek başına kasılması zordur. Kasması en zor olan sınıftır.

Ecaflip (Kumarbaz)

Ecaflip’ler kumarbaz olarak bilinmektedir. Tamamen şans karakteridir. Rulet büyüsüyle çeşitli bufflar basar ancak bu buff rakibe de gidebilir size de gidebilir. Şansınıze güveniyorsanız ve zevkli bir karakter istiyorsanız Ecaflipler tam size göredir. Atakları oldukça sağlamdır. En önemli atağı rekop’tur. Her elementten vurur, fakat sadece critic geldiğinde atak yapar. Zaten critic oranı %50dir.

Eniripsa (Healer)

Eniripsa’lar healer olarak bilinmektedir. Bir takımda mutlaka olması gereken vazgeçilmez bir sınıftır. Her takımda olması gerekir. En önemli skilleri Word of Recovery ve ap basan skilidir. Pvp’de çok iyidirler. Eni ile pvp kasmak son derece kolaydır ancak setini ve skillerini güzel ayarlamanız gerekir. Bir takımda eni varsa sizin yenilmeniz zordur. Seti güzel olduğunda weaponla güzel saldırılar yapar, buda yetmez gibi healde atabilir.

Sadida

Sadida’lar ağaç karakter olarak bilinmektedir. Sadida’lar da summonerdir. Fakat osamodas kadar etkili summonları yoktur. Alan saldırılar yapabilirler. Sadidalar eskiden daha çok sevilirlerdir. Çünkü damage sadi özelliği ile ağaç olup moblara zehir basarak keserdir. Şuan dofus bu özelliğini köreltti. Aynı büyüleri devam etmektedir. Alan saldırı yapabilir ve rakipten mp eksiltebilirler.

Xelor

Xelor’lar ap çalıcı olarak bilinirler. Xelorlar son zamanlarda özellikle yeni çıkan setlerle birlikte daha çok oyunda görülmeye başladılar. Özellikle yüksek maliyetli set harcanarak yenilmez şekile gelebiliyorlar. Xelorlar ap rape yaparak rakiplerine atak fırsatı vermezler. Mob keserkende çok iş yaparlar. Özellikle bosslardan ap çalarak takımı rahatlatır. Ve takım arkadaşlarına ap buff yapabilirler.

Pandawa (Panda)

Panda’lar taşıyı ve yer değiştirici olarak kullanılırlar. Özellikle rakiplerine -resistance basarak defans güçlerini azaltır ve takımına ayrı bir güç katar. Ve oyuncuları kaldırıp istediği yere fırlatabilirler. Pandalar takım için kilip karakterdir. Tek başına kasılması zordur. Büyük dungeonlarda kesinlikle gerekli bir sınıftır. Ve bu karakteri açmak için premium olmak gerekmektedir.

Rogue (Yeni)

Rogue’ler bombacı olarak bilinmektedir. Bu sınıflar yeni olduğu için fazla bilgi veremeyeceğim. İlk geldiğinde merak edip açan çok olmuştu fakat şuan pek kullanan yok. İlerleyen zamanlarda hakkında daha çok bilgi edinebiliriz.

 

Masqueraider (Yeni)

Masqueraider’ler maskeci olarak bilinirler. Bu sınıflar yeni olduğu için fazla bilgi veremeyeceğim. Takım arkadaşlarına ve kendine shield basabilirler böylece aldığı hasarı azaltabilirler. İncelediğim kadarıyla atakları güzel. Maske değiştirerek çeşitli statelere girerek büyü yaparlar. İlerleyen zamanlarda hakkında daha çok bilgi edinebiliriz.

Bütün karakterler hakkında düşüncelerim bu kadar. İlerleyen günlerde her karakter için ayrı bir rehber yazısı yazacağım. Takip etmeye devam edin.

 

Bu yazı OktayBZC tarafından yazılmıştır. Kesinlikle izinsiz kopyalama yapılamaz. Kopyalanan içerikler için her türlü hak aranacaktır

2 Replies to “Dofus Karakterlerini Tanıyalım!”

  1. Yeni gordum siteyi hayirli olsun oktay ben murat ( dofus charlari murater yada kenhan idi ) halaboynuyorsan arada giriyorum yeni char adim xaman aksamlari giriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir