Joomla Seo – JoomSEF Kurulumu ve Ayarları


Joomla SEOBildiğiniz gibi web işleriyle uğraşanların en çok gayret gösterdiği hususlardan birisi Google'da üst sıralarda olmak. Bunun için ince ayrıntılar tabiki var. Düzenli ping, özgün içerik, site haritaları, Google dostu linkler ( birazdan antalacağım konu ) bunlar gibi bir çok ayrıntı mevcut. Bu yazımda anlatacağım ayrıntı ise Google dostu url'ler. Örneğin: http://www.oktaybozaci.com/webmaster-araclari/blog.html .

Burda önemli olan ayrıntı ise konu başlığımızı url'ye eklemek ve bunu düzgün, uğraşmadan ve otomatik yapmak çok iyi olacaktır. Bildiğiniz gibi herkes Seo'cu olamaz. Ancak Joomla, WordPress gibi kullanıcısı çok olan hazır scriptlerin böyle eklentilerini bulmak gayet kolay. Tabi ki bu eklentilerin ayrıntılarıda bir hayli fazla oluyor.

Bu makalede size ARTIO JoomSEF bileşenini anlatacağım. Joomla kullanıcıları için çok harika bir bileşen. Linklerinizi çok başarılı şekilde arama dostu yapıyor. Şimdi diyeceksiniz Joomla'da zaten bu özellik var. Joomla'nın kendi seo özelliğinde modül ve bileşenlerinizin linklerini başlığa göre yapamıyorsunuz. Ancak ARTIO JoomSEF'te bulunan Extensions Manager ile Joomla'nızda yüklü olan bileşen ve modüllerin eklentilerini kurup onlarıda arama motoru dostu linklere kavuşturabiliyorsunuz. ARTIO JoomSEF'in Diğer Başlıca Özellikleri

  1. .Htaccess Düzenleme
  2. Otomatik Güncelleme
  3. Custom URL ( Kendiniz URL'ye Mudehale edebiliyorsunuz )
  4. 301 Yönlendirme Özelliği
  5. Meta Tag Yönetim
  6. Sitemap Oluşturma XML

 ARTIO JoomSEF Kurulum:

İlk olarak JoomSEF'i buradan indiriyoruz. İndirdiğimiz JoomSEF'i kuruyoruz. Joomla'da eklenti kurmayı bilmiyorsaız buraya tıklayın.

Daha sonra JoomSEF'in plugin vs varsa aktif ediyoruz.

Kritik Ayrıntılar:

Joomla'nın kendi seo özelliğini aktif etmemiz gerekiyor.

Joomla yönetim panelinden Site>Genel Yapılandırma bölümüne girdikten sonra;

Joomla Seo

Ayarları yukarıdaki resimdeki gibi yapıyoruz.

Önemli Uyarı

Bu adımı kesinlikle atlamayınız. Yoksa JoomSEF çalışmaz. Joomla'nızın kurulu olduğu dizindeki htaccess dosyasının adını .htaccess olarak değiştirin.

 


JoomSEf yapılandırma ayarlarını yapmak için. Joomla yönetim panelinden Bileşenler>ARTIO JoomSEF>Global Configuration bölümüne giriyoruz.

Burada fazla ayarlarla oynamıyacağız. Sadece bir kaç önemli ayrıntı var. Öncelikle ayarları aşağıdaki resimdeki gibi yapıyoruz.

JoomSEF Ayarları

File Suffix kısmında standart olarak genellikle .html yapılır. İsterseni .bzc yaparsınız bu sorun olmaz. Ancak .html yapmanızı tavsiye ederim. Ben joomla sitesinde .aspx yapan bile gördüm 🙂


ARTIO JoomSEF Türkçe Karakter Çözümü:

Konu başlığını url'ye eklediğimiz için Türkçe karakter kullandığımızda Türkçe karakterleri görmüyor. Bu sorunu düzeltmek için;

Joomla yönetim panelinden Bileşenler>ARTIO JoomSEF>Global Configuration>Advanced diyoruz. Ve aşağıdaki bölüm karşımıza geliyor.

Non-ascii char replacements yazan bölümün karşısındaki metin kutusunun sonuna ;

ş|s, Ş|s, ç|c, Ç|c, İ|i, ı|i, ü|u, Ü|u, ö|o, Ö|o, Ğ|g, ğ|g

bu karakterleri ekliyoruz. Diğer ayarlar ise resimdeki gibi olsun.

JoomSEF Türkçe Karakter Çözümü


Kesinlikle yapılması gerekenler bunlar. Kaçırmış olduğum ince ayrıntılar olabilir. Ancak bu ayarları yaptıktan sonra birazda ayarları kurcaladığınızda olayı anlamış olacaksınız. Joomlayı Seviyoruz 🙂

 Yazı / Anlatım : OktayBZC


 Not: Bu makaledeki bilgiler kesinlikle kendi anlatımımdır. Link vermeden alıntı yapmayınız.


Yapılan bazı ayarlardan sonra linkleriniz çalışmayabilir. Özellikle bileşenlerinizin linkleri büyük ihtimal çalışmayacaktır.

Çözümü Kolay:

2 farklı yoldan anlatacağım. 1. yöntem sorununuzu kesin çözmesini umuyorum. :-)

1. Purge Serf URL yaparak linkleri güncelleme

Bileşenler > ARTIO JoomSEF Kontrol paneline geliyoruz. Buradan " Purge SEF Urls " bölümüne gelip linkleri güncelliyoruz.

2. Kullandığınız bileşenlerin JoomSEF'e uyumlu eklentileri bulunmaktadır.

tek tıklama ile bu eklentilere ulaşmak için;

Bileşenler > ARTIO JoomSEF Kontrol panelinden " Extensions Management " bölümüne girip gerekli ayarları yapınız.

Yapmış olduğunuz her köklü ayarlarda purge sef url yapmanız sorununuzu çözecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir