SEO Nedir ?


Seo’nun kelime anlamı Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu)’dur. Web sitelerinin arama motorlarında görülebilirliği ilgili yöntemler bütünüdür. SEO denilince akla direk Google’da üst sıralarda çıkmak gelmektedir. Bu görüş diğer arama motorlarına haksızlık etmek anlamına gelmektedir. Bu görüşü savunanlar sayesinde Google tekel durumuna gelmiştir. Tekel hale gelmesinin diğer sebebi de dünya üzerinde büyük kesimin Google kullanmasıdır. SEO aslında sitenizin organik yollardan ücretsiz şekilde sitenize hit gelmesidir.

Bana göre SEO:

Bana göre seo herşeyin organik olmasıdır. Bu aralar görüyorum ki adamlar program yazmış internette ne kadar ziyaretçi defteri varsa hepsine link ekliyor. Aynı olay dizinler de de öyle. Google o kadar salak değil kardeşim! Sen site açıyorsun ve ilk haftada binlerce sitede linklerin var. Google bunu kesinlikle yemez. Bu yollardan adamlar gelir elde ediyor. Binlerce siteye link eklemek 30 tl gibi konular görüyorum. Bu durum beni çok tedirgin ediyor. Bu yapılan işlerin SEO ile alakası yok!

Backlink önemli değil desem bana karşı çıkan bir çok insan olacak. Backlink ne zaman önemli biliyor musunuz ?  Linkinin bulunduğu siteden senin sitene gelip süre geçirdiyse, ziyaretçi memnun kaldıysa o backlink çok değerlidir. Yoksa sen tonlarca siteye linkini eklemişsin, eklememişsin hiç önemi yok. Siten en sonunda spam olur gider.

Sitenizi güzel şekilde optimize edin, ziyaretçileri doyuracak içerikler ekleyin. Ziyaretçiler memnun kaldıysa olay tamamdır. Örnek verecek olursam: Dizi siteme pokemonun bütün bölümlerini ekledim, hepsini tek tek kontrol edip yayına sundum. Bir ay sonra baktım acayip ziyaretçi geliyor, sıralamayı kontrol ettiğimde pokemon izle kelimesinde dizi sitem 1. sıradaydı. Ancak backlink tutkusu benim başımı yaktı! Gittim bilmem kaç tane blog backlink, forum backlink satın aldım. Bir hafta sonra sitem 3. sıraya geriledi ve hala 1. sıraya yerleşemedim. Oysa ki herşey doğalken işler o kadar güzel gidiyordu ki…

3 Replies to “SEO Nedir ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir