Google Analytics Yenilendi…


Uzun zamandır tartışılan site istatistik sistemi olan google analytics artık bir atak yapmak zorundaydı. Bugün analytics ekibinden aldığım mail beni çok sevindirdi. Beklenen bu geliştirme sonucu analytics kusursuz bir istatistik sistemi oldu. Sorulan soruların başında neden analytics’te anlık analiz yok sorusu vardı. Google bu sitemleri duymuş olmalı ki, hem online sayısını görebiliyoruz hem de anlık istatistik görebiliyoruz.

Google Analytics Gerçek Zamanlı Raporlama

Gerçek Zamanlı raporlama sayesinde sitenizde tam şu anda neler olduğunu görebilirsiniz! Raporlar sürekli olarak güncellenmekte ve sitenizde gerçekleşen her sayfa görüntüleme işlemi, işlemden yalnızca birkaç saniye sonra raporlanmaktadır. Gerçek Zamanlı raporları “Ana Sayfa” sekmesinde bulabilirsiniz.

Çok Kanallı Dönüşüm Hunileri

Dönüşüm veya satın alma öncesindeki 30 gün boyunca müşterilerinizin hangi kanallarla etkileşime girdiğini öğrenebilirsiniz. Dönüşüm yolu verileri, ücretli ve organik aramalar, satış ortakları, sosyal ağlar ve görüntülü reklamlardan gelen tıklamalar dahil, çok sayıda medya kanalıyla olan etkileşimleri içerir.

Mobil Cihaz Raporları

Gittikçe daha fazla sayıda ziyaretçi web’e göz atmak için mobil cihazları kullanıyor. Google Analytics’in yeni sürümündeki mobil cihaz raporları, mobil ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileşime girdiğini anlamanıza yardımcı olmaktadır. Hatta, ziyaretçilerinizin hangi mobil cihazları kullandığını görebilir ve sitenizi bu cihazlar için optimize edebilirsiniz.

Akış Görselleştirme

Akış Görselleştirme, ziyaretçilerin sitenizde nasıl gezindiğini grafik olarak göstermeye yönelik, iyi tasarlanmış ve son derece gelişkin bir araçtır. Google Analytics’in eski sürümündeki gezinme araçlarını baştan aşağı yeniden planlayıp tasarladık.

Önümüzdeki birkaç haftada Google Analytics sürüm 5’i tüm kullanıcılar için varsayılan sürüm haline getirirken, diğer yandan da raporlar için e-posta planlayıcıyı ve PDF olarak dışa aktarma özelliğini kullanıma sunacağız.

Eski sürümde bir şeyi kontrol etmeniz mi gerekiyor?

Yeni sürümün tüm özelliklerini beğeneceğinizi düşünüyoruz, ancak eski sürüme bakmanız gerektiğinde buna olanak veren bir seçenek de sunulmuştur. Google Analytics’in sağ üst köşesine baktığınızda Eski Sürüm için bir bağlantı göreceksiniz. Eski sürümle yeni sürüm arasında ihtiyaç duyduğunuz kadar geçiş yapabilirsiniz. Ancak, eski sürümün yalnızca gelecek yılın başlarına kadar kullanımda olacağını unutmayın.

Yeni sürüme alışma konusunda yardım mı istiyorsunuz?

Google Analytics Yardım Merkezi, yeni sürümü kullanarak Analytics’in tüm işlevlerine nasıl ulaşılacağını adım adım gösterecek şekilde güncellenmiştir. Ayrıca, değişikliklerin ve yeni özelliklerin birçoğunu açıklayan bir diziyi de Google Analytics blogunda yayınlamaktayız. Bunun yanında, Google Analytics Yardım Forumu’nda sorular sorup yeni sürümü tartışabileceğiniz bir bölüm de bulunmaktadır.

Yeni özelliklerle ilgili son haberleri takip etmek için Google Analytics hesap ayarlarınızda Bültenleri alma seçeneğini etkinleştirdiğinizden emin olun. Bu yeni ve gelişmiş Google Analytics’i kullanımınıza sunmaktan heyecan duyuyoruz.

İyi Analizler Dileriz,
Google Analytics Ekibi

One Reply to “Google Analytics Yenilendi…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir