WordPress 3.1 Geldi


Dünya’nın en yaygın ve en iyi blog scripti olan WordPress’in uzun süredir beklenen 14. sürümünün 3.1 versiyonu çıkmıştır. Bir önceki sürümdeki gibi buda güvenlik/bakım versiyonudur. 3.1 Türkçe sürümü şu an indirilebilir durumda. 3.1 sürümü kritik bir güvenlik açığını kapatıyor. Vakit geçirmeden yeni sürüme güncellemeniz öneriliyor. WordPress ekibi geleneği sürdürerek bu sürümü Django Reinhardt anısına “Reinhardt” olarak isimlendirdiler.

 

WordPress Türkiye‘de yapılan açıklama:

Yeni sürümde bağlantı akışında yapılan hızlı bir düzenleme ile var olan sayfa ve yazılarınıza hızlıca bağlantı verebilmeniz ve sitenizin üstünde gözüken yönetim çubuğu ile sık kullanılan yönetim işlemlerine kolay erişim imkanı sağlandı. WordPress’e yeni başlayanların daha hızlı ve kolay adapte olabilmeleri için yazı/sayfa oluşturma ekranı yeniden düzenlendi (Eski panellerinizi geri yüklemek için Ekran Seçeneklerini kullanabilirsiniz) ve son olarak yenilenmiş mavi yönetim şeması kişisel seçenekler altında ulaşılabilir durumda.

Geliştiriciler için de yeni bir çok özellik söz konusu; kaputun altına baktığınızda yeni yazı biçimi desteği ile temalarda kolayca yazı biçimleri oluşurulabiliyor. İçerik Yönetim Sistemi (İYS) yeteneklerine özel içerik tiplerini arşivleyebilme becerisi kazandırıldı. Yeni ağ yönetimi, içeri/dışarı aktarma sistemlerinin elden geçirilmesi, etiketlerde ve özel alanlarda gelişmiş sorgulama yapılabilmesi de yenilikler arasında.

WordPress 3.1 sürümü ile beraber İçerik Yönetim Sistemlerine daha önce hiç olmadığı kadar yaklaştı. Yapabileceğiniz şeyler için tek sınır hayalgücünüz.

Orijinal WordPress açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yine her zaman olduğu gibi yükseltme yapmadan önce mutlaka veritabanınızın ve dosyalarınızın yedeğini almanızı öneriyoruz. Sürüm yükseltmeyle ilgili olarak sizi sürüm yükseltme belgemize yönlendirebiliriz.

Yeni sürümle ilgili sorunlarınızı forumda paylaşabilir, Türkçe pakette bulduğunuz çeviri hatalarını ve çeviri hakkında önerilerinizi bize bildirebilirsiniz.

 

WordPress 3.1 indir
.zip — 3.3 MB

.tar.gz — 3.0 MB dosyalarını indir

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir