İki İşletim Sistemi Yüklü Sistemde Grub Bootunu Kaldırmak


Meraklı Windows kullanıcıları benim gibi linux (Ubuntu-Pardus) kurma girişimlerine illaki bulaşmıştır. İkisini bir arada çalıştırıp kullanmayı hep hayal etmişizdir. Ancak her zaman biri ağır basmıştır. Ancak bunu kaldırırken diğer işletim sistemini bozmamak gerekmektedir. Farklı harddiskler kullansanız bile boot ederken sorun yaşarsınız. Bende bu sorunla karşılaştım ve  araştırmalarım sonucu çok kolay bir yöntemi buldum. Pardus wikideki bu çözüm Ubuntu yüklü sistemlerdede sonuca ulaşmaktadır. Bu yöntem Linux’u kaldırıp Windowsa devam etmektir.

Sorunumuzun iki çözümü bulunmaktadır.

1. Yol: Windows ortamında (Windows CD’si kullanmadan)

Herhangi bir Windows CD’si kullanmadan bilgisayarınızda mevcut olan Windows üzerinden (XP – Vista – 7 olması farketmez) Grub’u silip Windows’un kendi önyükleme yazılımını yüklemek için sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • Bilgisayarınızı Windows ile açınız (veya diskinizi Windows açılan bir sisteme takabilirsiniz). Daha sonra MbrFix.exe (Sayfanın altında) adlı yazılımı C:\ dizinine indirin.
  • Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı olarak Windows’un komut satırı aracını açın. Bunun için;

Uyarı: Windows 7’de arama kutucuğunda “cmd” diye aratıp gelen seçeneğe sağ tıkladığınızda açılan menüde “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği bulunacaktır. Eğer “cmd” olarak aratmak yerine menüde doğrudan Windows’un “Çalıştır” aracını aratıp ona sağ tıklarsanız açılan menüde “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği bulunmayacaktır.

  • Windows’un komut satırı aracını bu şekilde açtıktan sonra sırasıyla aşağıdaki komutları verin.
c:
cd \
mbrfix /drive 0 fixmbr

Son komutu verdiğinizde işlemi onaylamak ya da vazgeçmek için Y ya da N tuşlarından birini seçmenizi isteyen İngilizce bir ibare çıkacaktır, burada y tuşuna basın ve arından Enter tuşuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

2. Yol: Windows XP CD’si yardımıyla

Halihazırda Windows yüklü olan bir bilgisayarda Windows XP CD’si yardımıyla Grub’u silmek için bilgisayarı Windows CD’si ile başlatın. Bir süre bekledikten sonra kurtarma konsolunu çalıştırmak için (r) tuşuna basın. Yüklü olan Windows’u seçtikten sonra komut satırına fixmbr yazıp Enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan sorulara evet (e) dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

[download id=”11″]

Kaynak: PardusWiki

2 Replies to “İki İşletim Sistemi Yüklü Sistemde Grub Bootunu Kaldırmak”

  1. Halihazırda Windows yüklü olan bir bilgisayarda Windows XP CD’si yardımıyla Grub’u silmek için bilgisayarı Windows CD’si ile başlatın. Bir süre bekledikten sonra kurtarma konsolunu çalıştırmak için (r) tuşuna basın. Yüklü olan Windows’u seçtikten sonra komut satırına fixmbr yazıp Enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan sorulara evet (e) dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir