Uzun Ömürlü Bilgisayar Kullanımı


 • Bilgisayarımı uzun ömürlü nasıl kullanırım ?

Sık sık format atmaktan ve format attırmaktan bıktıysanız, sürekli bilgisayarınız sorun çıkarıyorsa, bu makalemi okumanız faydalı olabilir. Size kendi bilgilerimden önemli notları paylaşacağım.

 • Format attığınızda harddiski ikiye bölün. Bunun ne gibi yararı olabilir ?

Harddiskinizi ikiye böldüğünüzde örneğin C: diski Windowsa yani işletim sistemine ait olacak. D kısmı ise özel ve önemli dosyalarınız için ayrılmış olacak. Böylelikle Windows kısmında sorun yaşadığınızda D diskinizdeki dosyalarınız sağlam şekilde saklanacak. Format attığınızda sadece c diskine format atarsınız ve oraya işletim sisteminizi kurarsınız. Önemli dosyalarınız harddiskinize zarar gelmediği sürece ömürlük olacaktır.

 • Temizlik ve bakım programı kullanmak

Dolaştığınız her web sitesindeki resimler, bannerlar bilgisayarınızda gizli bir klasöre kaydedilmektedir. Biz buna Kesh yani Cache diyoruz. Internet tarayıcınız dolaştığınız her sitenin bazı yerlerini diskinize kaydeder. Böylece bu dosyalar harddiskinizde yer kaplar. Bunları temizlemek için internet explorerdan geçmişi temizlede yapabiliriz ancak en iyi yolu. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi Ccleaner türündeki temizlik ve bakım programlarıyla gereksiz dosyaları sildirebilirsiniz. Bu programlar Registry kayıtlarınızdaki gereksiz artıklarıda temizler ve makinanızın sorunsuz, hızlı çalışmasına faydalı olur.

 • Kasa içi temizlik ( Anlamıyorsanız hiç bulaşmayın derim )

Kasanızın içine haliyle tozlar birikmektedir. Ve bunlar fanlarınızın ses yapmasına neden olabilir. İşlemcinizin fanı ve içine giren tozlar ise işlemcinizin soğutulmamasına ve yavaşlamasına sebeb olurlar. Bunu temizlemek aslında çok basittir. Ben elektirik süpürgesi kullanıyorum 🙂 Size tavsiyem anlamıyorsanız sakin fanları sökmeyin. Yoksa tamirciye gidene kadar bilgisayarsız kalabilirsiniz. İşlemci fanı az yamuk takılsa makinanız açılmayabilir. 

       Fanın soğutmaması ana kart, ekran kartı ve power supply ( güç kaynağı ) gibi parçaların sorun çıkarmasına sebep olabilir.

 • Flash Disk, USB Disk ve Taşınılabilir Disklere dikkat !

Flash diskler çoğu kişinin pcsine takılır ve ondaki lanet olası virusler, solucanlar ve kötü yazılımlar flash diskinizdeki dosyalara ve daha sonra takacağınız bilgisayarlara zarar verebilir. Diskleri taktığınızda direk girmeyin Virus programı varsa önce taratın. Tabi bilgisayar hakkında pek bilginiz yoksa bu iş zor olabilir. Usb diskler için önerebileceğim program : USB Disk Security googleda aratabilirsiniz.

 • Anti-Virus, Anti-Spy ve Güvenlik Duvarı

Makinanız iyiyse bu 3 programı kullanmanız faydalı olabilir. Kesinlikle illagel olarak kullanmanızı tavsiye etmem. Crack vs konulara başvurmayın. Çünkü işini güzel yapabilen Free ( ücretsiz ) programlar mevcut.

 • Girdiğiniz Sitelere Dikkat !

İnternette girdiğiniz siteler dolaştığınız içerikler ne kadar önemsiz gözükse de aslında çok ciddi risklerde taşıyabilir. Ciddiyetine güvenmediğiniz sitelere pek fazla girmemenizi tavsiye ederim.

Tavsiye Ettiğim Güvenlik Programları :

 1. Comodo Internet Security Ücretsiz
 2. Nod32(eset) Ücretli
 3. Avira Antivir Ücretsiz
 4. Avast Ücretsiz ( Ama ben sevmiyorum 🙂 )

tavsiyelerim şimdilik bu kadar. Daha sonra yeni konular ekleyeceğim. Herhangi sorun için iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Yazar: Oktay BOZACI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir