Venüs Etyiyen Bitkisi Nedir ? Nasıl Büyütülür ?


Webmaster olarak bitkilerle uğraşmam size biraz garip gelebilir ancak bu benim yeni kazanmış olduğum güzel bir hobi.
Değişik bitkilerin videolarını izlerken venüs etyiyen bitkisiyle karşılaştım ve beni çok etkiledi. Bir kaç araştırma yaptım ve tohumunu gittigidiyor’da bulabildim.
Yaklaşık bir senedir besliyorum ve uzmanı oldum diyebilirim. Venüs bitkisi hakkında tecrübelerimi sizinle paylaşacağım.

Etyiyen bitkisi nedir ? Kısaca bilgi

Venus flytrap Amerikanın güneydoğusunda ıslak ormnanlarda yetişir. Salgıladığı maddeyle sinekleri ve böcekleri kendisine çekiyor ve kılcal duyularıyla kapanını kapatıyor.
Nemli ortamda büyürler.

Dikim ve ilk zamanlar

Toprak olarak torf kullanmanızı kesinlikle öneriyorum. Plastik bir kab içine küçük bardak gibi altı delik saksıyı yerleştirin.(Bu plastik kabın üstü kapanması gerekiyor çünkü dibindeki su buharlaşıp kutu içinde devamlı nemli ortam sağlayacaktır
böylece kendi doğal ortamını aratmayacağız.)
Torfu saksının tamamı dolacak şekilde yerleştirin. Tohumları saksıya eşit şekilde serpiştirin kesinlikle topraya gömmeyin.

Sulama

Şebeke suyu kullanmayın çünkü klorlu olduğu için her bitkiye zarar verir. Yağmur suyu veya kar suyu bulamıyorsanız, Arıtma veya hazır su kullanın.
Kesinlikle normal saksı sular gibi sulamayın. Saksınızın %20 seviyesinde su olacak şekilde dış kaba su ekleyin. Bu şekilde torf ihtiyacı olan suyu çekecektir. Dibte su olduğu için devamlı kabınız nemli olacaktır.

Şaşırtma

Tohumdan çıkıp yaprakları çıktıktan sonra bitkiniz büyümeyi durduracaktır bu yüzden şaşırtma yöntemini uygulamanız gerekmektedir. Dikkatli şekilde torfu alıp başka saksıya veya tamamen başka torfla aynı saksıya dikebilirsiniz.

Sabırlı olun Venus flytrap 30 sene kadar yaşadığı için çok yavaş büyür. 2 senede genç oluyorlar. Büyümüyor diye kesinlikle korkmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir